Vaiko adaptacija darželyje

Vaiko adaptacija darželyje yra viena iš aktualiausių temų, kuri yra vienodai svarbi ir pačiam vaikui, ir tėvams. Mūsų privatus darželis turi ne vienerių metų patirtį, kaip padėti išgyventi šį laikotarpį skirtingo amžiaus ir charakterio vaikams. Norime supažindinti jus su mūsų praktikoje pasitvirtinusia tvarka, kaip vyksta vaiko adaptacija darželyje, kad aplinkos pakeitimas ir įsiliejimas į naują žmonių būrį jūsų vaikui būtų kuo lengvesnis.

Vaiko adaptacija darželyje prasideda jau nuo pirmojo vaiko apsilankymo darželyje, todėl visada kviečiame tėvelius išnaudoti šią progą. Kartu su vaiku ateikite pas mus į svečius tiesiog pažaisti, pasikalbėti, išgerti arbatos, apžiūrėti kiemą ir darželio vidų. Jūsų vaikas ne tik išgirs žodį darželis, bet ir pats pamatys, kaip jis atrodo, pažais su jam patikusiais žaislais ir vaikais. Ateiti į svečius galite vieną ar du kartus prieš tai iš anksto susitarę, kurią dieną ir kelintą valandą atvyksite.

Vėliau adaptacija darželyje vyksta atsižvelgiant į jo charakterį, temperamentą, taip pat emocinę tėvų savijautą. Ji dažniausiai prasideda pirmadienį, ir paprastai vaikas palaipsniui kiekvieną dieną darželyje praleidžia vis daugiau laiko:

 • pirmadienis - atvykimas 8:30-9:00 val., vaikas darželyje būna iki pusryčių, t. y. 10:30 val.,
 • antradienis - vaikas iš darželio išvyksta šiek tiek pabuvęs kieme, t. y. po 11 val.,
 • trečiadienis - vaikas iš darželio išvyksta parėjęs iš miško, t. y. po 12:30 val.,
 • ketvirtadienis - vaikas iš darželio išvyksta pavalgęs pietus, t. y. 14:00 val.,
 • penktadienis - vaikas iš darželio išvyksta atsikėlęs po pietų miego, t. y. 15 - 16 val.

Adaptacija darželyje vyks daug sklandžiau, jei tėvai atsižvelgs į keletą tokių patarimų:

 • Tėvų nusiteikimas ir sprendimas, jog vaikas tikrai pradeda lankyti darželį, yra labai svarbus. Jei nusprendėte, nesvyruokite ir neabejokite. Vaikas jaučia visas jūsų baimes, abejones ar neryžtą, kurios jį gali be reikalo bauginti.
 • Prieš pradėdami vesti vaiką į darželį, paaiškinkite, kad nuo šiol jo gyvenimo ritmas pasikeis ir koks jis bus. Vaikui svarbu žinoti, kur jis eis ir kas jo laukia. Nepulkite perdėtai kartoti, kaip smagu jam bus darželyje, kiek žaidimų ir draugų jo laukia. Tokie pasakymai sukuria apgaulingą iliuziją. Darželio lankymo pradžia vaikui yra išsiskyrimas, todėl tokie žodžiai jo neįtikina ir neveikia.
 • Kaip prasideda atsisveikinimas su vaiku? Pasakykite, kad dabar išeisite iš darželio ir nurodykite konkretų laiką, kada ateisite pasiimti vaiko, pvz., po pusryčių, po to, kai jis pažais miške, po pietų ir pan.
 • Palikdami vaiką darželyje, atsisveikinkite švelniai, nuoširdžiai, bet trumpai, be perdėtų emocijų. Kuo ilgesnis atsisveikinimas, tuo vaikui yra sunkiau su jumis išsiskirti. Apkabinkite, pabučiuokite, nuėję kartą atsigręžkite, pamojuokite ranka, ir viskas. To tikrai pakanka.
 • Vaiko adaptacija darželyje prasideda tuomet, kai vaikas lieka be artimo žmogaus. Kol mama ar tėtis yra darželio ribose, tol adaptacija dar neprasidėjo.
 • Laiku ateikite pasiimti vaiko. Nepaprastai svarbu yra nevėluoti. Jei pažadėjote ateiti pasiimti vaiko iškart po pietų, laikykitės savo pažado ir ateikite sutartu metu.
 • Vaiko adaptacija darželyje dažnai yra lydima įvairių emocijų, kurios gali pasireikšti tiek darželyje, tiek namuose. Verkimas, mušimas, netinkamas elgesys, šlapinimas į lovą, bloga nuotaika ar priešingai - emocijų nerodymas - tai normalus elgesys vaikui pradėjus lankyti darželį. Būkite supratingi, kantrūs, švelnūs, jokiu būdu negėdinkite vaiko ar ant jo nepykite. Norime nuraminti - kai vaikas viduje apsipras su naujais pokyčiais, jis vėl bus toks, kokį jūs gerai pažįstate.

 • Atkreipkite dėmesį į savo emocijas. Dažnai mamos taip pat išgyvena įvairius jausmus, pradėdamos vesti vaiką į darželį, ypač jei vaikas yra mažesnio amžiaus. Pasidalinkite savo emocijomis su auklėtojomis, kitomis mamomis, priimkite tai kaip natūralų vaiko augimo etapą. Jūsų ir vaiko meilė išlieka lygiai tokia pat didelė, o mūsų auklėtojos nuoširdžiai rūpinasi jūsų vaiko auklėjimu ir saugumu.
 • Tegul darželis, kurį išsirinkote, būna toks, kuris jums labiausiai patinka. Geriau klausti daug ir smulkmeniškai, paprašyti viską aprodyti, ne kartą atvykti į svečius nei nekreipti dėmesio į savo abejones, ar tikrai šis privatus darželis tinka jūsų šeimai. Tegu adaptacija darželyje įvyksta kartą ir visiems laikams, kad jūsų kasdieninis gyvenimas būtų malonesnis, o vaiko vaikystė - pilna ištikimų draugų ir laimingų prisiminimų.

Norite sužinoti, kokios auklėtojos dirba darželyje Šviesos slėnis? Susipažinkite su Mūsų šeima.

Smalsu, kaip Šviesos slėnis nušviestas spaudoje? Paskaitykite paspaudę Mes spaudoje.