Mūsų šeima

Darželio Šviesos slėnis įkūrėja Jūratė Varneckienė

Kaip gimė privatus darželis Šviesos slėnis, bene geriausiai atspindi vieno jau į mokyklą išėjusio berniuko mamos dėkingumo žodžiai: "Ačiū už tai, kad sekei paskui savo svajonę įkurti darželį..." Ši svajonė - įkurti darželį - atsirado labai staiga, kai supratau, kad mūsų šeimos ketvirtasis vaikas, dukrytė Varsa, jau išaugo tiek, jog laikas ir jai kartu su broliu keliauti į darželį. 

Tuo metu šeimoje buvo du darželinukai ir abu vegetarai. Todėl labai natūraliai klostėsi, jog mūsų darželis bus vegetariškas darželis, kuriame stengsiuosi kurti ir dalintis su kitais gėriu, švelnumu, meile, supratingumu. 

Be to, mums buvo labai svarbus ne tik maistas, kad tai būtų kuo natūralesnis, šviežiai ir gardžiai pagamintas, bet taip pat kad vaikai kasdien, ar lietus lyja, ar saulė šviečia, ar šaltukas spaudžia, galėtų eiti į lauką, keliauti į mišką, patirti, kas yra žaidimai gamtoje, ir mėgautis gamtos suteikiamu gerumu. Aš esu visiškai įsitikinusi ritmo svarba ir reikšmingumu, tad stengiamės nuo pirmųjų dienų užtikrinti vaikams metų, savaitės, dienos ritmą. Ir, žinoma, vienas iš svarbiausių momentų yra vaiko ryšys su kitu žmogumi, su gamta ir su mūsų protėvių palikimu. Šis gamtos ir žmogaus ryšys, kuris dar praturtintas senolių dainomis, pasakomis, šventėmis, skatins vaiką augti ir jausti savo gimtinės grožį.

Man labai svarbu, kad visi suaugę žmonės, kuriuos subūrė privatus darželis Šviesos slėnis, suprastų ir priimtų, jog vaikas - tai žmogus, savitas, su savomis gerosiomis savybėmis, o kartu su savosiomis silpnybėmis. Norisi duoti vaikams betarpišką ir besąlygišką meilę, globą, rūpestį, apkabinimus kasdienoje ir plaukų pakedenimus, net jei jie prieš minutę padarė ką nors netinkamo. O be to, labai svarbu ir tai, kad suaugusieji, kurie daugiau ar mažiau būna šalia mūsų vaikų, ne žodžiais, o savo elgesiu rodytų pavyzdį.

Paskaitykite, kokie apie mus yra tėvelių atsiliepimai.

Darbuotojai

Mūsų privatus darželis Vilniuje yra subūręs žmones, kurie jaučia ir gyvena tuo, jog buvimas su vaikais - tai ne beprasmiškai praleistas laikas. Tai laikas, kai gali dalintis savo patirtimi ir žiniomis su jaunais žmonėmis ir augančiomis sielomis. Visos auklėtojos ir kiti žmonės, prisilietę prie darželio Šviesos slėnis kūrimo, yra nuolat tobulėjantys, augantys, vaikais ir jų gyvenimu (psichologija, ugdymu, kasdienybe) besidomintys žmonės. Mūsų siekis yra būti pavyzdžiu vaikams, nes tai užtikrina jų vidinį augimą. Todėl pas mus dirba žmonės, nuoširdžiai norintys tuo užsiimti.

Viena darželio Šviesos slėnis auklėtoja yra kvalifikuota Valdorfo ikimokyklinio ugdymo pedagogė. Kitos auklėtojos turi patirties darbe su vaikais ir visų pirma juos labai myli. Mūsų vegetariškas darželis taip pat turi išradingą savo virtuvės šeimininkę, kuri kasdien gamina šviežią maistą. Na, o darželio patalpų švara rūpinasi padėjėja. 

Auklėtoja Agnė: "Man patinka su vaikais leistis į jų fantazijų pasaulį, patinka stebėti, kaip jie priima gyvenimą visa širdimi ir išskėstomis rankomis. Šviesos slėnį pasirinkau, nes čia viskas tikra. Žaidimai tikri. Emocijos tikros. Ir žmonės tikri. Visa darželio bendruomenė kuria aplinką, kurioje jautiesi tarsi vienoje didelėje šeimoje. Kiekvienas čia turi savo pareigų, atsakomybių, kokybiško laiko sau ir dėl kitų".

Auklėtoja Aistė: "Augindama tris savo suvokiau buvimo šalia ir su vaikais svarbą ir prasmę. Dirbdama matau, kaip vaikai lyg gėlelės skleidžiasi kiekvienas savu būdu, savu tempu. Tai nuostabu. Man belieka būti šalia, stebėti, sukurti palankią aplinką kiekvienam vaikui atskirai ir visiems kartu".

Auklėtoja Malvina: "Darbą darželyje norėčiau palyginti su augalu, kuris turi sėklą, šaknis, stiebą, lapus ir žiedus. Man būti darželyje reiškia rūpintis šaknimis bei lapais ir staiga pastebėti, kaip išsiskleidžia žiedai, kurie nuostabiai kvepia". 

Pedagogė Ramunė. "Man vaikai - tai ne tik maži žmonės, bet ir dideli pasaulio stebuklai, kurie mus visus gali išmokyti trijų dalykų: džiaugtis be jokios priežasties, visuomet būti užsiėmusiu ir iš visų jėgų siekti to, ko trokšti. Šių dalykų mokausi kartu su vaikais. Bendra veikla ir užsiėmimai padeda tai padaryti, kas suteikia džiaugsmą ir laimę. Vaikų smalsumas, noras kuo daugiau sužinoti man padeda kartu su jais augti ir tobulėti."

Auklėtoja Kristina: "Niekada nemaniau, jog dirbsiu darželyje. Atsiradau čia dėl vaiko. Savojo. O pasilikau dėl kitų. Būti šalia vaikų reiškia stipriai jausti gyvenimą: matyti ir užuosti, kaip keičiasi metų laikai, stengtis neužminti sraigės ant takelio. Matyti dangų ir žemę. Tikėti pasaka. Ieškoti kelmuose nykštukų, rasti trolių takus. Mokytis pareigos, atsakomybės, paguodos, nuolankumo. Saugiai glausti mažą rankutę. Saugoti sapnus. Būti. Ir padėti. Augti".

Auklėtoja Živilė. "Man svarbu, kad vaikai išeidami iš darželio išsineštų tik šilčiausius atsiminimus. Smagu stebėti, kaip jie keičiasi, auga, tobulėja. Būnant šios didelės šeimos dalimi kiekviena diena pilna iššūkių ir atradimų, tad ir aš pati augu kartu su vaikais."

Auklėtojas Bartas. "Prieš keletą metų pirmą kartą atėjau į darželį pavaduoti atostogaujančių  auklėtojų ir galvojau, kad čia pabūsiu tik trumpam. Labai klydau. Per kelis mėnesius supratau, kiek daug džiaugsmo ir smalsumo yra vaikuose. Reikia tik mokėti tai pažadinti. Kadangi tai man buvo nauja, visą laiką augau ir mokinausi kartu su vaikais. Stengėmės surasti dalykų, dėl ko verta būti laimingiems."

Padėjėja Anželika: "Su šypsena vaikams nešu švarą ir tvarką. Noriu, kad mūsų mažyliams darželyje būtų jauku ir malonu, o jų tėveliams - šilta ir šviesu. Toks ir yra mūsų Šviesos slėnis.

Norite sužinoti, kuo Valdorfo darželis skiriasi nuo kitų darželių? Skaitykite, kas yra Valdorfo pedagogika.

Jums svarbu, ką valgo jūsų vaikas? Paskaitykite, kas yra vegetariškas darželis.