Priešmokyklinis ugdymas

Šviesos slėnis, kaip ir kiti privatūs darželiai, vaikus taip pat ruošia mokyklai. Kadangi esame Valdorfo darželis, priešmokyklinis ugdymas vykdomas remiantis Valdorfo pedagogika.

Taigi kaip Šviesos slėnis parengia vaikus kitam jų gyvenimo etapui?

Valdorfo darželis priešmokyklinio amžiaus vaikams suteikia naują "titulą" - išleistuvininkai. Tai reiškia naujas pareigas ir atsakomybę, kuriomis vaikai labai džiaugiasi, nes jaučiasi esantys didesni už kitus darželio vaikus. Pavyzdžiui, tai, kad, einant į lauką, nebereikia įsikibti į virvelę, tėvams gali atrodyti maža smulkmena, tačiau išleistuvininkams suteikia daug džiaugsmo. Vaikai ne tik pasijaučia svarbūs. Taip ugdomas jų savarankiškumas, atsakomybės jausmas, mokoma padėti mažesniems už save, pačiam be išankstinio auklėtojos perspėjimo jausti ribas, kas galima, o kas ne. Tokių savybių stiprinimas - tai irgi priešmokyklinis ugdymas, lygiai tokia pat svarbi jo dalis kaip ir mokymasis rašyti.

Valdorfo priešmokyklinis ugdymas neapkrauna vaikų pratybų sąsiuviniais. Jų neturi nė vienas Valdorfo darželis. Smulkioji motorika, kurios lavinimas ypač reikšmingas ruošiantis į mokyklą, taip pat mokymasis susikaupti, ilgiau išlaikyti dėmesį, atlikti užduotį nuo pradžios iki galo lavinamas atliekant tam tikrus darbus. Svarbiausias iš jų - namelio darymas. 

Namelis - tai ant apvalaus medinio pagrindo su priklijuotais pagaliukais padarytas karkasas, ant kurio namas "išauga" apvyniojamų įvairiaspalvių siūlų pagalba. Toks namelis turi langus, paties vaiko išaustas dureles, padarytą stogą ir netgi gyventoją - su adata vaiko pasiūtą nykštuką.

Šis išleistuvininkų projektas trunka ne vieną savaitę, lavina pirštų miklumą, moko dirbti nuosekliai, susikaupus, su džiaugsmu ir nejaučiant, kad tai yra pamoka, per kurią privaloma kažką išmokti. Be šio projekto taip pat vyksta piešimas kreidelėmis, ryto rato žaidimai darželyje besimokant skaičiuoti ir kita veikla, kurią paprastai sudaro priešmokyklinis ugdymas.

Priešmokyklinis ugdymas darželyje Šviesos slėnis taip pat apima tik išleistuvininkams skirtus ilgesnius žygius į mišką, įvairias išvykas (pvz., į Lietuvos operos ir baleto teatrą ar pas gaisrininkus), kelionę į Trakus traukiniu ir pan. Metų pabaigoje, birželį, vyksta tik išleistuvininkams skirta šventė, kurioje dalyvauja išleistuvininkų tėvai ir kiti darželio vaikai. 

Kai kada tėvai, kurie mokėsi įprastuose darželiuose ir mokyklose, taip pat jausdami aplinkinių spaudimą, nerimauja, ar toks priešmokyklinis ugdymas yra pakankamas. Šimtametė patirtis, kurią turi Valdorfo pedagogika, taip pat tėvų, kurių vaikai lankė mūsų darželį Šviesos slėnis, o vėliau - tradicinę mokyklą, atsiliepimai patvirtina, kad visas užduotis mokykloje vaikai puikiai atlieka. Maža to, yra savarankiški, draugiški ir pasitikintys savimi.


Smalsu, kas yra Valdorfo darželis? Paskaitykite daugiau - Valdorfo pedagogika.

Svarbi vaikų mityba? Sužinokite daugiau, koks yra vegetariškas darželis?